Południowe Włochy – co warto wiedzieć przed wycieczką w ten region

Włochy federa

Włochy są jednym z najbardziej atrakcyjnych europejskich krajów, jeśli chodzi o niezapomniane podróże. Szczególnie interesująca jest ich południowa część. Nie została ona jeszcze zdominowana przez wpływ kultury zachodniej w tak znacznym stopniu jak północna część tego kraju, dzięki czemu zachowała wiele ze swojej pierwotnej specyfiki i wyjątkowości. Odmienność i niespieszne tempo tego miejsca może utrudniać podróże, ale warto otworzyć się na tą inność, bowiem przeżytych w tym miejscu chwil nie da się niczym zastąpić. Zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, żeby naładować swoje baterie pozytywną energią, nacieszyć oczy pięknem krajobrazu oraz bogactwem kultury. Jest to miejsce dla tych, którzy potrafią docenić dobrą kuchnie i wino, a także lubią spontaniczność i nieprzewidywalność. W tym artykule dowiesz się, jakie niespodzianki mogą cię spotkać podczas podróży do południowych Włoch.
Ze względu na położenie geograficzne jest to region, w którym dominuje słońce. Temperatury w lecie są wysokie, wręcz upalne, a zimy charakteryzują się łagodnością. W związku z tym w większości budynków, zwłaszcza tych starszych, nie ma centralnego ogrzewania. Warto wziąć to pod uwagę planując wycieczki w to miejsce w miesiącach jesienno-zimowych i wziąć ze sobą dodatkowy sweter czy cieplejszą piżamę. Dobrym pomysłem jest też czapka, która uchroni nasze ciało przed nadmiernym wychłodzeniem podczas snu – najwięcej ciepła ucieka bowiem przez głowę.
Kolejną rzeczą, o której warto wiedzieć wybierając się w podróż na południe Włoch jest to, że tempo życia zdecydowanie różni się tam od naszego, co wpływa znacząco na organizację życia publicznego. Większość sklepów i restauracji, które nie należą do większych sieci handlowych, zostają zamknięte w środku dnia na czas tzw. siesty. Czas ten przypada akurat w tym czasie, w którym my, Polacy, najczęściej jadamy obiad. Otwierane są z powrotem dopiero późnym popołudniem. Dlatego warto wziąć to pod uwagę planując posiłki i sprawdzić wcześniej godziny otwarcia danego lokalu. Jednak nawet to nie zawsze wystarcza, zwłaszcza im dalej od większych miast jesteśmy. Czas w południowych Włoszech płynie po swojemu, mało kto poddaje się tam rygorowi kalendarza i zegarka. To, czy ktoś zjawi się w pracy czy nie, zależy czasem na przykład od pogody. Zdarza się, że kierowca autobusu nie zjawia się kilka dni pod rząd na przystanku wedle wyznaczonego kursu, gdyż stwierdza, iż jest za gorąco by pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności